یادواره‌ی اسطوره‌ی شهید: غلامرضا چاغروند

امیر سرلشکر خلبان شهید غلامرضا چاغروند در دوازدهم بهمن سال ۱۳۳۱ در شهرستان خرم‌آباد دیده به جهان گشود. این شهید بزرگوار با گذر از دوران کودکی و با پشت سر گذاشتن دوره ابتدایی و راهنمایی و متوسطه ، موفق به اخذ دیپلم شد.
ایشان در سال ۱۳۵۳ به استخدام هوانیروز درآمد و آموزش زبان انگلیسی و دوره‌های مختلف نظامی در تهران و مرکز آموزش هوانیروز اصفهان را طی نمود.
در سال ۱۳۵۷ که عطر انقلاب اسلامی در همه‌جای کشور پیچید ، شهید غلامرضا چاغروند همراه با انقلابیون در تمام راهپیمایی‌ها شرکت می‌ نمود. ایشان پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۸ همزمان با شورش گروهک‌های معاند در کردستان به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل گردید و در عملیات‌های مختلفی به مبارزه با آن‌ها پرداخت .
با هجوم رژیم بعثی عراق به خاک جمهوری اسلامی به جبهه ایلام اعزام و در آنجا مشغول خدمت گردید. در بعدازظهر ۱۲ مهرماه ۵۹ شهید خلبان چاغروند و کمک خلبان ایشان ستوانیار مصری و گروهبان یکم عادل موسوی عازم مأموریت به منطقه دهلران گشتند. اما منطقه چند ساعت قبل به‌علت عقب‌نشینی نیروهای ایرانی در اشغال نیروهای بعثی بود. نیروهای دشمن به محض دیدن بالگرد ، آن را مورد هدف گلوله‌های خود قرار دادند و به‌علت اصابت گلوله به هلی‌کوپتر و زخمی شدن کمک خلبان در یک کیلومتری جالیز بر زمین نشست.
پس از محاصره هلیکوپتر توسط نیروهای دژخیم دشمن بعثی، سرنشینانش را به اسارت در می آوردند فرمانده بعثی‌ها از شهید خلبان چاغروند می خواهد به امام امت توهین کند اما بدلیل و علاقه شدید ایشان به امام با مقاومت ایشان روبه‌رو می‌شود. پس از ایستادگی و مقاومت وی در مقابل این درخواست منفورانه یکی از افسران بعثی با سرنیزه به‌ سمت ایشان حمله کرده و این خلبان غیور و شجاع و عاشق امام امت مسلمان حضرت امام خمینی (ره) را به طرز دلخراشی به شهادت می‌رساند.
روحش شاد و یادش گرامی باد.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *