یادواره‌ی اسطوره‌ی شهید: علی‌اکبر شیرودی

شهید علی‌اکبر شیرودی در دی ماه ۱۳۳۴ در شیرود تنکابن چشم به جهان گشود. پس از سپری نمودن دوره متوسطه وارد ارتش شد و دوره مقدماتی خلبانی را در تهران و پس از آن، دوره هلی‌کوپتر کبرا را در اصفهان گذراند. وی در طول دوران قبل از انقلاب در زمینه‌های مذهبی و همچنین مبارزه علیه حکومت ستم‌شاهی فعالیت‌هایی داشته و با اوج گرفتن جریانات انقلاب اسلامی، شهید شیرودی از جمله ارتشیانی بود که به دستور حضرت امام (ره) از پادگان خارج شد. وی عاشق انقلاب بود و همواره سعی می‌کرد پیوندی مستحکم بین ارتش و روحانیت برقرار کند.

در زمانی که جنگ کردستان آغاز شد او و هم‌رزمانش وارد جنگ شدند و به گونه‌ای که ساعتی از جنگ فاصله نمی‌گرفت چنان می‌جنگید که شهید دکتر چمران او را ستاره‌ی درخشان جنگ کردستان می‌نامید و شهید سرلشکر فلاحی نیز او را منجی غرب و فاتح گردنه‌ها و ارتفاعات میمک، دشت ذهاب و … معرفی می‌کرد. هرزمانی که شهید شیرودی در آسمان منطقه جنگی پرواز می‌کرد، رزمندگان اسلام انرژی مضاعفی می گرفتند. این شهید دلاور بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و در سابقه پرواز خویش بیش از چهل بار سانحه و بیش از سی‌صد مورد اصابت گلوله به هلی‌کوپتر را دارد.

شهید علی‌اکبر شیرودی در هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ در حالی‌که تانک‌های عراقی به طرف دشت ذهاب در حرکت بودند، با هلی‌کوپتر به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به خلوصی که خواهانش بود، رسید و مورد دعوت حق قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *