یادواره‌ی اسطوره‌ی شهید: جمشید جاودانیان

امیر سرتیپ شهید جمشید جاودانیان استاد بزرگ چتربازی، کوه نوردی، جودو، تکواندو، کاراته، غواصی، تکاوری و شیر بیشه‌ی سومار و ببر کوه‌های کردستان، در سال ۱۳۴۱ در مرودشت فارس چشم به جهان گشود. ایشان در سال ۱۳۵۹ پا به دانشکده افسری گذاشت و لحظه لحظه‌ی عمر خود را در راه آرمان‌های انقلاب و امام محبوبش فدا کرد. وی در سال ۱۳۶۳ به سمت فرمانده‌ی گروهان سوم گردان ۱۰۱ تیپ ۵۵ هوابرد شیراز تعیین شد و راهی مناطق عملیاتی کردستان گردید.

شهید جاودانیان در عملیات والفجر ۹ مجروح شد و در عملیات­ های دیگر از جمله کربلای ۴ و ۵ شرکت داشت. در مصاحبه‌ای تلویزیونی در خلال عملیات والفجر ۹، در زیر آتش رگبار مسلسل‌ها، هلی‌کوپترها، توپ­ ها و تانک‌های دشمن، چهره‌ی زیبا و با استقامت مردی را نشان می‌داد که جمشید جاودانیان نام داشت.

شهید جمشید جاودانیان، مالِ دنیا نبود و هیچ‌‌گاه به زمین نچسبید. پیکرش با رختخواب آشنایی نداشت و زیلو، زیرانداز عارفانه‌اش بود و هنگامی که وی به شهادت رسید، پیکر پاکش ۵۰ روز در زیر آفتاب داغ و سوزان سومار، عشق او را به معبودش به حد اعلا رساند.

شهید جاودانیان در ۳۱ تیر ماه ۱۳۶۶ در زیر قله‌ی «کهنه ریگ» در منطقه‌ی سومار، بر اثر اصابت ترکش خمپاره زخمی شد و بر اثر درگیری شدید و حجم بالای آتش و نبودن امکانات نجات، جان به جان آفرین تسلیم نموده و به درجه رفیع شهادت نائل آمد و بدین سان جاودانیان، جاودانه شد.

گلزار شهدای شیراز، پذیرای جسم سوخته و قلب شکسته‌ی این عارف به الله است.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *