کتاب «از سنندج تا خرمشهر» رونمایی شد

کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس «از سنندج تا خرمشهر» به روایت سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی دستیار نظامی فرمانده معظم کل قوا از دوران سراسر حماسه و ایثار دفاع مقدس امروز شنبه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد.

این کتاب تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی به روایت فرماندهان، یکی از مهمترین منابع دفاع مقدس برای تاریخ نگاری و آگاهی جامعه از چیستی، چرایی و چگونگی این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود؛ چرا که فرماندهان در سطوح مختلف عملیات را طراحی، برنامه ریزی و اجرا می کردند.

در جنگ هشت ساله، فرماندهان برای آزادسازی سرزمین های ایران و استیفای حقوق ملت و انقلاب، با تکیه بر توانمندی‌های خودی، بر ضد دشمن بعثی نبردهای بزرگی را انجام دادند که در پیشینه تاریخی ملت چنین توانمندی‌هایی کمتر به چشم می خورد.

جلد اول کتاب تاریخ شفاهی، متن گفت و گوهای ۲۸ جلسه‌ای سرلشکر صفوی از تولد تا پایان عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر را شامل می شود.

این اثر که همزمان با چهل سالگی انقلاب اسلامی و در آستانه ۱۳ آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز رونمایی شد، دربردارنده بیست و هشت فصل است که با دوران دانشجویی، سربازی و مبارزه سرلشکر صفوی آغاز می شود و با پیروزی راهبردی ایران به پایان می رسد.

جلد اول کتاب تاریخ شفاهی دکتر صفوی در ۶۳۲ صفحه، متن گفت وگوهای ۲۸ جلسه‌ای است که در آن به موضوعاتی همچون زندگی شخصی، فعالیت‌های انقلابی در دانشگاه تبریز، چگونگی آزادسازی سنندج، تشکیل ستاد عملیات جنوب و عملیات‌های موفقیت آمیز تا سال ۶۱ از جمله آزادسازی و عوامل مؤثر بر فتح خرمشهر پرداخته شده است.

این گفتگوها توسط مرحوم دکتر حسین اردستانی مسئول وقت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام‌ شده است.

در آیین رونمایی از این کتاب که در حاشیه برگزاری آیین گرامیداشت شهدای عملیات آزادسازی سنندج و در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، شماری از فرماندهان عالی رتبه نظامی، پیشکسوتان دفاع مقدس و خانواده های معظم و معزز شهداء حضور داشتند.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *