شرط ورود به فضای مجازی داشتن سواد رسانه است

سواد رسانه ای دوای درمان و شرط حضور در فضای مجازی به شمار می آید که در برنامه ریزی های اخیر به جهت اهمیت موضوع دو واحد درسی در حوزه سواد رسانه ای در دروس دانشگاهی ارتش گنجانده شده است.

امیر سرتیپ دوم علیرضا شیخ در دومین روز یازدهمین همایش فرماندهان یکان های عمده و مستقل نیروی زمینی محوری ارتش، با اشاره به رویکردهای فضای مجازی گفت: قرارگاه فضای مجازی به فرماندهی جانشین فرمانده کل ارتش تشکیل شده و در حوزه های مختلف فضای مجازی رصد می کند.

معاون تربیت و آموزش آجا افزود: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر اینکه امروز اینترنت، ماهواره و وسایل ارتباط جمعی بسیار متفاوت و متنوع است و به آسانی در اختیار همگان قرار دارد، امروز در یک میدان جنگ و کارزار حقیقی قرار داریم، از این رو جامعه، خانواده و حتی نظامیان متأثر از فضای مجازی هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل و تأکید فرماندهان آجا احساس نیاز می شود که قرارگاه فضای مجازی در ستاد نیروی زمینی محوری ارتش دایر شود و با برنامه ریزی مناسب برای بررسی و رصد فرصت ها و تهدیدات فضای مجازی که حتی جنگ های نوین را در دل خود جای داده، با سرعت قابل توجه در یگان های تابعه نزاجا دایر شود.

امیر سرتیپ دوم شیخ با تأکید بر اینکه حوزه فرماندهی متأثر از فضای مجازی خواهد بود، بیان کرد: عرصه جنگ ها در زمان فعلی تغییر کرده و این موضوع نیاز به تغییر در رویکرد های فرماندهی در یگان های ارتش دارد، در این زمینه باید به فضای مجازی نگاه ویژه ای داشت و با دارا بودن سواد رسانه ای برای تغییر رویکرد های فرماندهی و آشنایی کامل با آسیب ها ، فرصت ها، تهدیدات و جنگ نرم دشمن قدم برداشت .

معاون تربیت و آموزش آجا با بیان اینکه عدم شناخت به سمت و سوی جنگ نرم و فضای مجازی شکست را به دنبال خواهد داشت، گفت: اگر ارکان فرماندهی دچار آسیب دیدگی شود، فرمانده و یگان زیر مجموعه با مشکل همراه می شود و فضای مجازی با تکیه بر امکانات می تواند بر فرماندهی آسیب وارد کند که از این آسیب ها می توان به ایجاد گسست بین خانواده و نظامیان اشاره کرد.

امیر سرتیپ دوم شیخ تأکید کرد: تهدیدات فضای مجازی در هر یگان متفاوت و مسئول شناسایی این تهدیدات بر عهده فرمانده است، با دسته بندی و رصد اطلاعات در کنار سواد رسانه ای می توان در فضای مجازی و مقابله با تهدیدات عکس العمل مناسب نشان داد .

وی با اشاره به اینکه کتاب های متنوعی در زمینه سواد رسانه ای تهیه، تدوین و منتشر شده است، گفت: شرط حضور در فضای مجازی به شمار می آید که در برنامه ریزی های اخیر به جهت اهمیت موضوع دو واحد درسی در حوزه سواد رسانه ای در دروس دانشگاهی ارتش گنجانده شده است.

امیر سرتیپ دوم شیخ خاطرنشان کرد: تاثیرپذیری افراد از فضای مجازی به دلیل نبود سواد رسانه ای است اما برای رشد و ارتقاء سواد رسانه ای در یگان ها فرماندهان باید از ابزارهای سازمانی استفاده کنند.

معاون تربیت و آموزش آجا اظهار کرد: ساختار قرارگاه فضای مجازی و مقابله با تهدیدات آن در ارتش جمهوری اسلامی ایران مشخص شد که از آن می توان به ساختاری متشکل از حفاظت اطلاعات،عقیدتی سیاسی، عناصر فنی فناوری اطلاعات و بخش عملیات روانی یگان ها نام برد، قرارگاه فضای مجازی باید در نیروی زمینی محوری ارتش در آینده نزدیک راه اندازی شود .

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *