سرلشکر فلاحی به روایت فرمانده کل ارتش؛ از ختم غائله‌ها تا ایستادگی مقابل کارشکنی‌ها

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، شهید سرلشکر فلاحی را افسری قوی، محکم، قاطع و با نفوذ کلام ویژه‌ معرفی و خاطرنشان کرد: در شرایطی که شعار انحلال ارتش سر داده می‌شد، یک انسان فوق العاده، یک مرد قدرتمند و مؤمن پای کار آمد، ابتدا نیروی زمینی و بعد ارتش را تحویل گرفت و در مقابل غائله‌های مختلف در پاوه، کردستان، ترکمن صحرا و دیگر نقاط آشوب زده به وظایف خود به خوبی عمل کرد.

با اشاره به جایگاه شهید ولی‌الله فلاحی، گفت: شهید سرلشکر ولی‌الله فلاحی بالاترین مقام نظامی و از تاثیرگذارترین فرماندهان دوران دفاع مقدس بودند و از زمان عزل بنی صدر مسئولیت جانشینی فرمانده معظم کل قوا را به عهده داشتند.
فرمانده کل ارتش تأکید کرد: سرلشکر فلاحی تجاوز رژیم بعث به ایران و چگونگی عملکرد آن‌ها و راههای مقابله را با توجه به وضعیتی که کشور داشت، بسیار دقیق پیش بینی کرده بودند.
سرلشکر موسوی تصریح کرد: بسیاری معتقدند حتی ایده اولیه عملیات طریق‌القدس که چند ماه بعد از شهادت ایشان اجرا شد و به آزادسازی بستان انجامید، محصول تفکر شهید سرلشکر فلاحی بود.
فرمانده کل ارتش شهید فلاحی را یک شخصیت برجسته و دانشمند برشمرد و گفت: ایشان یک نظامی محکم بودند و با دلبستگی های عمیق به دین، با همه وجود به آب، خاک، پرچم و ملت ایران عشق می‌ورزید؛ به پای این عشق بار‌ها تا سر حد شهادت پیش رفت و سرانجام این وارستگی و عشق فوق العاده خویش را با مهر شهادت آسمانی و تثبیت کرد.
امیر سرلشکر موسوی خاطرنشان کرد: آن زمان بنده در رده‌های پائین ارتش بودم و ایشان فرمانده نیروی زمینی با ویژگی های منحصر به فردی چون استحکام کلام همراه با رعایت دقیق آداب اخلاقی و سخن، لحن دلنشین و منطق قوی ، الگویی دوست داشتنی برای ما بودند.
فرمانده کل ارتش تأکید کرد: شهید فلاحی، ارتش جمهوری اسلامی ایران را در شرایط بسیار نامناسب تحویل گرفت، که تسویه سران ارتش آن رژیم ، بلاتکلیفی‌ها در حوزه های تصمیم گیریها و انتصابات و تخلیه پادگانها از جمله سختی ها و دشواریها برای فرماندهی بر ارتش آن زمان بود ، علاوه بر این گروهک‌ها نیز هر روز علیه ارتش تظاهرات داشتند، شعار‌ انحلال ارتش را سر می‌دادند و در جای جای کشور بلوا‌هایی راه انداخته بودند و در چنین شرایطی، یک انسان فوق العاده، یک مرد قدرتمند، محکم و مؤمن پای کار آمد، ابتدا نیروی زمینی و بعد ارتش را تحویل گرفت و در مقابل غائله‌های مختلف در پاوه، کردستان، ترکمن صحرا و جا‌های دیگر به وظایف خود به خوبی عمل کرد و در همان زمان، جنگ به کشورمان تحمیل شد و ایشان ارتش را با آن شرایط و وضعیت حاکم بر ارتش سازماندهی کرد و انسجام بخشید.
فرمانده کل ارتش تصریح کرد: ارتشی که ایشان در اسفند ۵۷ تحویل گرفت، تبدیل به ارتشی شد که عملیات بزرگ ثامن‌الائمه(ع) را به عنوان اولین عملیات بزرگ ارتش انجام داد و با شکست حصر آبادان و نیل به آن پیروزی بزرگ به شهادت رسید.
وی بر لزوم معرفی سرلشکر فلاحی برای جامعه امروز و آیندگان تأکید کرد و افزود: شهید فلاحی از نبوغ فوق العاده، توانایی فرماندهی، مدیریت خاص و از یک اراده محکم و اعتماد به نفس بسیار بالا بهره‌مند بودند که جا دارد برایشان کتابها نوشته شود و آثار ارزشمند سینمایی تولید شود و در حد و اندازه نام و اثرات ماندگارشان به جامعه معرفی شوند.
فرمانده کل ارتش تصریح کرد: یک مرد چقدر می‌تواند در سرنوشت یک کشور تأثیرگذار باشد، چقدر می‌ تواند در مقابل ناملایمات، مشکلات، موانع و کارشکنی‌ها بایستد و به سمت هدف پیش رود و موفق و سربلند باشد؟ شهید سرلشکر فلاحی بر همه این موانع فائق آمد و مصداق کامل یک فرمانده و مدیر جهادی بود و این مهم را می‌توان در بررسی ۳۰ ماه مسئولیت ایشان از اسفند ۵۷ تا مهر سال ۶۰ دریافت کرد.
وی با اشاره به گنجینه شهید سرلشکر فلاحی در موزه جنگ دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس)، اذعان داشت: تجمیع آثار مربوط به ایشان در فضای بسیار بزرگ‌تر از اینجا هم، مثل جا دادن دریا در یک لیوان است، واقعاً نمی‌توان این کار را کرد.
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: با دیدن آثار ایشان، ذهن آدم به این نکته معطوف می‌شود که در شناخت شهید فلاحی، دقت و تحقیق بیشتری انجام دهد، ایشان را از نو بشناسد و در مسیری که او حرکت کرد گام بردارد.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *