رونمایی از ۱۲ عنوان کتاب در زمینه اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای(مدظله العالی)

با حضور فرمانده کل ارتش، صبح امروز از ۱۲ عنوان کتاب در زمینه اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رونمایی شد.

در همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) که به میزبانی وزارت دفاع برگزار شد، با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع، امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی محوری ارتش و سردار عباس سه دهی رئیس دفتر ارتباطات مردمی فرماندهی معظم کل قوا از ۱۲ عنوان کتاب در زمینه اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رونمایی به عمل آمد.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تشریح ارکان نظریه دفاعی فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی)، گفت: نظریه دفاعی معظم له از خاستگاهی محکم بر آمده است.

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در اندیشه امام خامنه‌ای (مد ظله العالی)» ضمن تبریک روز پژوهش، تدابیر و نظریه های دفاعی فرماندهی معظم کل قوا را یک مجموعه کامل دانست که تا سال های سال چراغ راه حرکت در این موضوعات خواهد بود.

وی افزود: دوران پربرکت رهبری امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) یک فرصت کم نظیر و بلکه بی نظیر را ایجاد کرده تا معظم له بتوانند نظریه اسلام را در حوزه های گوناگون از جمله حوزه جنگ و دفاع برای امروز و فردا و آینده در قالب سخنرانی، تدابیر، فرامین و مصوبات بیان کنند.

فرمانده کل ارتش خاطر نشان کرد: تبیین این موارد در یک چارچوب، کار بسیار مهمی بود که بعد از سال های ۸۵ – ۸۶ در دانشگاه افسری امام علی (ع) با یک سبک خاص شروع و بعنوان اولین پروژه مهم مرکز مطالعات راهبردی ارتش انجام شد.

امیر سرلشکر موسوی اضافه کرد: در مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز از سال ۹۰ به شکل بسیار خوبی به این موضوع پرداخته شده است.

وی با اشاره به برجستگی های نظریه دفاعی فرماندهی معظم کل قوا نسبت به سایر نظریه ها بواسطه خاستگاه آن و عناصر برجسته شاکله این نظریه گفت: تدابیر معظم له برآمده از آموزه های دینی، قرآنی و کلام معصومین بوده در حالیکه بسیاری از صاحبان نظریه های دفاعی از این امتیاز بهره‌مند نیستند. همچنین این نظریه بر مبنای تجارب گرانقدری صادر شده است. دوران مبارزه های قبل از انقلاب، دوران آموزنده و پردرس دفاع مقدس، درگیری های داخلی در کشور، درگیری های امنیتی، دوران پیچیده و پر فراز و نشیب و در عین حال موفقیت آمیز بازدارندگی و چالش های بسیار مهم مقاومت، تجربه های بی نظیری است که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در مواضع گوناگون در آن بوده اند و به آن اشراف داشته اند و دارند. حداقل بنده سایر صاحبان نظریه های دفاعی را دارای این چنین موقعیتی نمی دانم.

فرمانده کل ارتش احاطه، اشراف و علم فرماندهی معظم کل قوا به موضوع را از دیگر دلایل متمایز ساختن نظریه دفاعی معظم له نسبت به سایر نظریه پردازها عنوان کرد و ادامه داد: اگرچه ما معتقدیم آنچه را ابتدا گفتیم بالاترین درجه علم است، اما منظور بنده در اینجا علم و دانشی است که در قالب مکتوبات و مباحث عمدتاً دانشگاهی مطرح است و همه می دانند که میزان و نوع مطالعه و توجه حضرت آقا به موضوعات به خودی خود برای همه ما یک الگوی رفتاری است. بنده که حداقل از فرماندهی تیپ از هدایت ایشان بهره‌مند بوده‌ام، در موارد زیادی از احاطه معظم له به موضوعات کاملاً تخصصی متعجب شده ام.

امیر سرلشکر موسوی اذعان داشت: فرماندهی معظم کل قوا تاریخ را خیلی خوب می دانند، به جغرافیا، ژئوپلتیک و علوم و دانش مرتبط با حوزه دفاعی خیلی خوب اشراف دارند و نظرات ایشان در هر سه سطح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی به وفور ابلاغ و ثبت شده است و قابلیت استخراج ارکان جهت ساز از درون آنها وجود دارد.

وی افزود: خیلی ها نظریه های دفاعی سطح بالا دارند و خوب و قابل استفاده هم هست، اما اینکه هدف خلقت در این نظریه ها مورد ملاحظه قرار گرفته باشد، کمتر دیده می شود. بنابراین توجه حضرت آقا در نظریه ها به هدف خلقت انسان از دیگر وجوه تمایز نسبت به سایر نظریه های دفاعی است.

امیر سرلشکر موسوی اخلاق را به عنوان یکی از لوازم قدرت و اقتدار در نظریه دفاعی فرماندهی معظم کل قوا در کنار سایر لوازم برشمرد و تأکید کرد: این نگاه در سایر نظریه ها به ندرت دیده می شود.

فرمانده کل ارتش در ادامه، عناصر «معنویت محوری»، «مقاومت»، «هوشیاری راهبردی» و «خوداتکایی و خودکفایی نظامی» را شاکله نظریه دفاعی فرماندهی معظم کل قوا دانست و گفت: در معنویت محوری، هم اعتماد به وعده های خداوند و باور به پیروزی جبهه مدافع حق در مقابل مهاجم کاملاً ممتاز دیده می شود.

وی با تأکید بر اینکه معظم له مقاومت را تنها راه پیروزی بر جبهه دشمنان می دانند تصریح کرد: در مقاومت هم نه فقط به معنای ایستادن در مقابل هجوم، بلکه ایستادگی فعال و کنشی و بلکه واکنشی بر موضع حق و در حرکت به جلو برجسته دیده می شود.

امیر سرلشکر موسوی با بیان اینکه در این سال ها هوشیاری راهبردی را بارها در تدابیر حضرت آقا دریافت کرده ایم و به میزان توجهی که به آن داشته ایم موفق بوده ایم گفت: در زمینه خود اتکایی هم، باور توانایی ها و خلاقیت و ابتکار و اختراع بر مبنای قوانین کشف نشده طبیعت پررنگ تر دیده می شود.

فرمانده کل ارتش در پایان بار دیگر خاطر نشان کرد: نظریه دفاعی فرماندهی معظم کل قوا از خاستگاهی محکم برآمده و بر چهار ستون «معنویت محوری»، «مقاومت»، «هوشیاری راهبردی» و «خوداتکایی و خودکفایی نظامی» استوار است و از جامعیت لازم و کافی برخوردار است. امیدواریم خداوند ما را قدردان این نعمت بزرگ قرار دهد.

مبانی نظری در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، جنگ نرم در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، علم و فن آوری در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، سرمایه‌های فکری، معنوی و انسانی در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، دفاع هوشمند در اندیشه امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، دفاع دانش بنیان در اندیشه امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، دفاع قابلیت محور و توانمندساز در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، دفاع و قابلیت محور و توانمندساز، دیپلماسی دفاعی در اندیشه امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، دانش دفاع بنیان درآمدی در دفاع در اندیشه‌های امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، عناوین کتاب‌های رونمایی شده هستند.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *