دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

آیین رونمایی و تحویل‌دهی دستاورد‌های دفاعی سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش – دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش با حضور امیر دریادار سیاری برگزار شد.
آیین رونمایی و تحویل‌دهی دستاورد‌های دفاعی سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش صبح امروز یکشنبه با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش و امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی این نیرو برگزار شد.
دستاوردهای رونمایی شده به شرح ذیل است:
«هشداردهنده امواج راداری محمول بر پهپاد»
این سامانه دارای قابلیت کشف، شناسایی و اختلال رادار‌های مراقبت هوایی محمول بر انواع پهپاد، بالگرد و هواپیما‌های جنگنده جهت مقابله با انواع تهدیدات راداری مراقبتی و هدایتی است. این سامانه کاملاً بومی بوده و مبتنی بر فناوری‌های داخلی است.
«هشداردهنده لیزری محمول بر پهپاد»
قابلیت شناساییِ تسلیحات هدایت‌شونده لیزری و تهدیدات هواپایه، اعلام هشدار در مقابل سامانه‌های پدافند هوایی برد کوتاه دشمن از جمله دفاع لیزری پرتوان نابودگر و قابلیت ارسال و اعلام هشدار به ایستگاه کنترل و هدایت زمینی پهپاد از جمله مشخصات این هشداردهنده است.
«موتور میکرو توربوجت چندمنظوره رانش ۱»
این موتور دارای قابلیت استفاده در سامانه‌های پهپادی، هواپیما‌های سبک تک‌نفره، قایق‌های بدون سرنشین و انواع سامانه‌های موشکی به‌عنوان موتور پیشران و راه‌اندازی موتور‌های اصلی هواپیماست.
وزن کم، دور بالا، تراست مناسب، تنوع در سوخت، سقف پروازی بالا در مقایسه با موتور‌های پیستونی و قابلیت حمل محموله و افزایش مداومت پروازی در انواع پهپاد‌ها از دیگر قابلیت‌های «رانش ۱» است.
«تیام ۱۴۰۰»؛ سامانه خودحفاظتی پهپادی کشف و شناسایی رادار‌های هدایتی و مراقبت هوایی دشمن محمول بر پهپاد
این سامانه دارای باند‌های فرکانسی موجود بوده و قابلیت آشکارسازی انواع سیگنال راداری مراقبت هوایی را دارد و می‌تواند به‌صورت هوشمند سیگنال دریافتی را به‌منظور مقابله و مختل کردن به اخلالگر منتقل کند.
«پرواز جمع سامانه پرواز شبکه‌محور مبتنی بر هوش مصنوعی»
این سامانه متشکل از پهپاد پیشرو، پهپاد‌های دنباله‌رو و ایستگاه زمینی بوده که قابلیت اجرای عملیات به‌صورت برخط و یا برنامه‌ریزی شده به پهپاد‌های دنباله‌رو را داراست.
همچنین انجام مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و انهدام اهداف زمینی و پروازی دشمن، برد عملیاتی و مداومت پروازی مناسب، قابلیت شبکه شدن از سه تا چند فروند بر روی انواع پهپاد‌های داخلی و برخورداری از لینک امن و سیستم هدایت کنترل کاملاً بومی از دیگر قابلیت‌های پرواز جمع است.
«طا‌ها ۱۴۰۰»؛ سامانه اخلالگر رادار‌های مراقبت هوایی دشمن، محمول بر پهپاد
این سامانه با توان مناسب و با استفاده از آنتن‌های جهتی به‌صورت هوشمند منطقه عملیاتی وسیعی را تحت پوشش داشته و امنیت پروازی انواع پهپاد‌ را در منطقه دشمن حفظ می‌کند؛ همچنین هوشمندی، وزن کم، ولتاژ مصرفی پایین و قابلیت نصب سریع و آسان از جمله قابلیت‌های این سامانه در بهره‌برداری در انواع پهپاد‌های داخلی است.
«سامانه‌های اخلالگر ارتقایافته زمین‌پایه»
مقابله با تهدیدات پهپادی و سامانه‌های هدایت‌پذیر از راه دور با ایجاد اخلال در سیستم هدایت و ناوبری این نوع تهدیدات، قابلیت اخلال در اکثر باند‌های فرکانسی، قابلیت بهره‌برداری در تمامی مناطق عملیاتی و صحنه نبرد، استقرار سریع، تداوم در بهره‌برداری، هوشمندی و عدم نیاز به کاربر از جمله قابلیت‌های این سامانه‌هاست.
«پهپادهای انتحاری شبکه‌محور نزاجا»
سازمان جهاد خودکفایی نزاجا برای نخستین بار از پهپادهای انتحاری که به‌صورت پرواز جمعی (۱۰ فروندی) قابلیت اجرای عملیات تا شعاع ۴۰۰ کیلومتری را دارند، رونمایی کرد.
این سامانه‌های پهپادی از ۴۰ تا ۴۰۰ کیلومتر برد عملیاتی دارند و از طریق یک ایستگاه زمینی قابل هدایت هستند و در طول مسیر هر یک قادر به انهدام هدف مورد نظر هستند. سر جنگی این سامانه‌ها از پنج تا ۱۵ کیلوگرم عنوان شده است. این سامانه‌های پهپادی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند، قابلیت ارائه اطلاعات آنلاین، شبکه شدن، رله کردن اطلاعات و لینک کردن اهداف را دارند.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *