خط تولید جنگنده کوثر افتتاح شد

صبح امروز (۱۲ آبان) خط تولید جنگنده کوثر که اولین جنگنده صددرصد ایرانی کشورمان است، با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش، افتتاح شد.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح پیش‌تر و در روز ۹ آبان و در حاشیه نشست هیئت دولت، با یک خبر خوب در میان خبرنگاران حاضر شد. امیر حاتمی گفته بود: جنگنده کوثر به زودی تحویل نیروی هوایی ارتش خواهد شد؛ کار‌های مقدماتی خط تولید انبوه این جنگنده به اتمام رسیده است و به زودی افتتاح خواهد شد.

امیر سرلشکر موسوی در این مراسم اظهار داشت: به خاطر راه اندازی خط تولید جنگنده کوثر، خدا را شاکر هستیم و به ملت ایران تبریک می‌گوییم.

وی افزود: از برادران‌مان در وزارت دفاع، که در یک کار هم‌افزا با نیروی هوایی ارتش و همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند یک نقطه عطف را در تاریخ صنایع دفاعی کشور ما رقم بزنند، سپاسگزاریم.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه امروز، یک روز بسیار مهم برای صنایع نظامی و یک روز بسیار مهم برای نیروی هوایی است، عنوان کرد: صنایع نظامی جمهوری اسلامی ایران امروز برای اولین بار موفق شده با توان دانشمندان خود، خط تولید هواپیمای جنگنده را راه اندازی کند.

امیر سرلشکر موسوی با بیان اینکه امروز جهش جدیدی برای ارتقای توان رزمی نیروی هوایی محسوب می‌شود، تأکید کرد: امروز ملت ایران و دانشمندان ما ثابت کردند که تحریم سلاحی کُند و نابُراست و ایران با عزم جوانان خود می‌تواند در برابر تمام تحریم‌ها بایستد و خط تولید ساخت هواپیمای جنگنده را راه اندازی کند.

جنگنده کوثر که قرار است نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران را به مراتب قدرتمندتر از قبل کند، روز سی‌ام مردادماه امسال با حضور رئیس جمهور و وزیر دفاع، رونمایی شد. «کوثر» یک هواپیمای جنگنده پیشرفته با مأموریت پشتیبانی نزدیک هوایی است که به صورت کاملا بومی ساخته شده است و ایران را در زمره معدود کشور‌های دارای فناوری طراحی و ساخت هواپیمای جنگنده با سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش نسل ۴ قرار داده است.

این هواپیما در ۲ نوع تک کابین و دو کابین قابل تبدیل خواهد بود که نوع دوکابینه علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته کاربرد دارد.

از مهمترین اتفاقاتی که در پروژه کوثر رخ داده، می‌توان از نصب موتور توربوجت بومی اوج روی جنگنده کوثر نام برد؛ اوج اولین موتور جت ساخت ایران است که همتای موتور J-85 به‌شمار می‌رود و متخصصان کشورمان آن‌قدر به این محصول اطمینان داشته‌اند که حالا آن را برای اولین بار روی یک جنگنده سوار کرده‌اند. موتور توربوجت ملی اوج، قابلیت عملکرد پروازی تا ارتفاع ۵۰ هزار پا را دارا بوده و مجهز به سامانه‌های متعددی است که در شرایط مختلف عملیاتی و آب‌وهوایی از توانمندی بالایی برخوردار است و قابلیت نصب به‌روی انواع پرنده‌های با وزن برخاست حداکثر ۱۰ تن را داراست.

ارتقاء توان رزم و آموزش خلبانی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، بومی‌سازی سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش پیشرفته نسل ۴ و سامانه‌های مکانیکی و هیدرولیکی و موتور با به‌کارگیری شبکه گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌های صنعتی وزارت دفاع، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، بهره‌گیری از معماری یکپارچه پیشرفته اویونیک و کنترل آتش با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل ۴، بهره‌گیری از فناوری نمایشگر‌های چندمنظوره تمام دیجیتال، بهره‌گیری از کامپیوتر محاسبات بالستیک سلاح و سامانه پیشرفته نشانه‌روی مقابل خلبانان (HUD) به منظور افزایش دقت اصابت سلاح و مهمات، بهره‌گیری از رادار پیشرفته چندمنظوره کنترل آتش جهت بالا بردن کشف اهداف و تهدیدات و همچنین بهره‌گیری از ناوبری دقیق به صورت رادیویی و مستقل و استفاده از سامانه نقشه متحرک هوشمند مهمترین دستاورد‌های تولید جنگنده کوثر محسوب می‌شوند.

چند روز بعد از رونمایی از این جنگنده هوایی، امیر سرتیپ محمد حسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جنگنده کوثر با مشابه‌های خارجی خود قابل قیاس نیست و به مراتب به روز شده و توانمندتر از آنهاست. امروز ما جت‌های جنگی را از صفر تا صد تماما خودمان می‌سازیم و حتی به اندازه ذره‌ای کم هم نیازمند خارج نیستیم.

به گفته حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، تمام ۱۱ هزار قطعه جنگنده کوثر توسط محققان ایرانی طراحی و تولید شده است.

با تولید این جنگنده، در کل هواپیما ۱۶ و نیم میلیون دلار و در بخش اویونیک ۷ و نیم میلیون دلار صرفه جویی می‌شود. در پروژه کوثر، ۱۰ دانشگاه برتر کشور، ۷۲ شرکت پیمانکار، ۴۴ شرکت تأمین کننده و ۶۳ شرکت دانش بنیان همکاری داشته‌اند و این یعنی ارتباط خوبی در مسیر طراحی و تولید پروژه‌های نظامی میان صنعت و دانشگاه برقرار شده است که این به خودی خود، گام بسیار مهمی تلقی می‌شود.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *