تحلیل سیاسی-امنیتی ارشد نظامی آجا در استان های اصفهان، یزد و چهار محال و بختیاری درباره “دلایل سقوط ترامپ و نگاهی بر کالبدشکافی انتخابات آمریکا”

دلایل سقوط ترامپ و نگاهی بر کالبدشکافی انتخابات آمریکا:

برآورد پروژه انتخابات آمریکا حاکی از آن بود که ۲۴۰ میلیون نفر آمریکایی واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۲۰۲۰ بودند که از این آمار، تعداد ۱۵۰ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت نمودند و این به منزله حضور ۶۳ درصدی مردم آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ است.

جالب است بدانیم که؛ ترامپ نه به خاطر کاهش طرفدارانش، بلکه به خاطر انگیزه و به میدان آمدن مخالفان همیشگی اش، پایین کشیده شد.

البته طی ۴ سال گذشته نه تنها از تعداد طرفداران ترامپ کم نشد، بلکه ظاهرا با ۷۰ میلیون رای بر حامیان اش هم افزوده شد.

طبق اکثر نظرسنجی ها طی یک سال گذشته، همواره میزان حمایت از ترامپ در بین محافظه کاران، بالای ۹۰ درصد بود.

لازم به ذکر است؛ با اینکه ترامپ انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را باخته است، اما بر اساس گزارش امروز نیویورک تایمز بجز معدودی جمهوری‌خواه که از قبل با ترامپ زاویه داشتند، سایر آنها یا از شکایت ترامپ حمایت نموده و یا سکوت کرده اند.

مطالعات جامعه شناسی نشان می دهد در اکثر جوامع به اصطلاح  دموکراتیک، تعداد لیبرال ها (دموکرات ها) بیشتر از محافظه کاران است اما محافظه کاران عموما اقلیت موثر بوده و نهادهای پولی و قدرت را بیشتر در اختیار دارند. لذا عامل مهمی مانند مشارکت پایین توده ها در انتخابات، عموما باعث پیروزی محافظه کاران و مشارکت بالا باعث پیروزی لیبرال ها می شود.

بنابراین، آنچه باعث شکست ترامپ در این دوره شد، نه به خاطر رویگردانی مردم و محافظه کاران از او بود، بلکه به خاطر مشارکت حداکثری لیبرال ها (دموکرات ها) در انتخابات بود.

البته میتینگ های اوباما نیز در این دوره بی تاثیر نبود، اوباما به عنوان رئیس جمهور سابق، به طور استثنایی و بی سابقه ای با همه توان به میدان آمد تا مردم جامعه آمریکا را تشویق به رای دادن کند. شعار او هم این بود که “لطفا رای بدهید”.

جالب آنکه در این دوره فردی مانند “جو بایدن” به خاطر توانایی یا محبوبیت خودش(شبیه اوباما) رای نیاورد، بلکه بیشتر به خاطر مشارکت حداکثری لیبرال ها (دموکرات ها) علیه ترامپ، پیروز شد.

همچنین مطالعات جامعه شناسی سیاسی این را نیز نشان می دهد؛ در جامعه آمریکا، توده های لیبرال به نسبت محافظه کاران همواره مشارکت کمتری در تحولات سیاسی دارند و کمتر احساس تکلیف می کنند. اما وقتی عامل و پدیده ای مانند “ترامپ” در صحنه سیاسی آمریکا ظاهر شود، انگیزه مند شده و با حضور حداکثری تومار محافظه کاران را می پیچند.

البته در انتخابات ۲۰۲۰، برخی جریانات ملی گرا و نژادپرست هم در کنار محافظه کاران(جمهوری خواهان) قرار گرفته و باعث شدند ترامپ ۷۰ میلیون رای به دست آورد و این در حالی بود که ترامپ در سال ۲۰۱۶ با ۶۲ میلیون نفر رای، هیلاری کلینتون دموکرات را شکست داد.

لذا نبایستی این را نادیده بگیریم که ترامپ علیرغم شکست ناباورانه اش، توانست برای دور بعدی انتخابات آمریکا در سال ۲۰۲۴، سرمایه عظیمی برای جمهوری‌خواهان رقم زده و گردآوری نماید.

انتخابات کنگره آمریکا هم نشان داد، امروز جامعه آمریکا، به تناسب این انتخابات، دو شقه شده و حضور طبقه میانی کمرنگ تر شده است.

و این شکاف عظیم به این زودی ها برطرف نمی شود، هر قدر هم بایدن تلاش کند(همانگونه که در آخرین سخنرانی اش به این نکته مهم اذعان داشت).

بنابراین امروز، سیاست و حکومت داری در آمریکا سخت تر شده و هر دو جناح، مبدل به یک قدرت بازدارنده برای یکدیگر شده اند و این نشان دهنده آن است که در آینده دشواری های فراوانی برای اجماع و همگرایی جامعه آمریکا، در صحنه داخلی و صحنه بین‌المللی، به وجود خواهد آمد.

با ارسال نظرات خود ما را همراهی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *