آمادگی در هنگام صلح عامل ایجاد بازدارندگی است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمادگی در هنگام صلح را عامل ایجاد بازدارندگی دانست و با بیان اینکه تداوم این آمادگی در هنگام جنگ موجب پشیمانی و شکست دشمن خواهد شد ، گفت: ما باید به گونه ای عمل کنیم که حتی فکر آغاز جنگ به ذهن دشمنان خطور نکند تا ملت و دولت در آرامش به زندگی، برنامه ریزی و توسعه کشور بپردازند.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در یازدهمین همایش فرماندهان نیروی زمینی محوری ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان “ارتش انقلابی” با گرامیداشت سالروز صدور فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل بسیج و نیز هفتم آذرماه ، روز نیروی دریایی ارتش، انقلاب اسلامی را حادثه ای استثنایی که تحول اساسی در امور راهبردی ، سازماندهی و نحوه اداره کشور ایجاد کرد نامید و اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی عاملی شد تا ارتشی که در دوران پهلوی عمدتا منافع استکبار جهانی را تأمین می کرد، وظیفه دفاع از آرمان های انقلاب، مردم و حفظ تمامیت ارضی کشور و منافع ملی را بر عهده گرفته و در طول ۴۰ سال گذشته مأموریت های واگذار شده را به خوبی به انجام رساند.

وی با بیان اینکه آمریکا با وجود آنکه در گذشته پشتیبان ارتش بود، اما پس از انقلاب بزرگترین دشمن ملت ایران شده است، تصریح کرد: جان‌فشانی های دلاور مردان در هشت سال دفاع مقدس و نحوه رزم جانانه آنها عاملی شد تا قدرت های فرا منطقه ای و آنانی که ممکن است روزی در ذهنشان رؤیای تهاجم به کشور ما را داشته باشند به تاریخ دفاع مقدس رجوع کنند تا بفهمند ملت ایران با دست خالی با دشمن جنگید و پیروز شد.

سرلشکر باقری با تأکید بر آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هر گونه تهدید ناشی ازحضور مرزی دشمنان ، افزود: قدرت های بزرگ جهان به این نتیجه رسیده اند جنگ نظامی با ملت ایران راه به جایی نخواهد برد. ما تهدیدی از کشورهای همجوار احساس نمی کنیم و به یاری خداوند متعال و برکت وجود ارتش و سایر نیروهای مسلح و هوشمندی و بصیرت مردم ، دشمن هیچ گاه به فکر حمله مسلحانه به ایران نخواهد افتاد.

وی آمادگی در هنگام صلح را عامل ایجاد بازدارندگی دانست و با بیان اینکه تداوم این آمادگی در هنگام جنگ موجب پشیمانی و شکست دشمن خواهد شد ، گفت : ما باید به گونه ای عمل کنیم که فکر آغاز جنگ حتی به ذهن دشمنان خطور نکند، تا ملت و دولت در آرامش به زندگی، برنامه ریزی و توسعه کشور بپردازند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) پیرامون اینکه رزمندگان فلسطینی با دست خالی طی دو روز جنگ را پایان دادند و عامل شکاف و دو دستگی در کابینه صهیونیست ها شدند، گفت: یقینا نیروهای مسلح ما از یک نیروی چریکی زیرزمینی به مراتب قوی تر هستند و با تداوم برنامه ریزی و آمادگی های موجود ، دشمن در صورت تهاجم به کشور، در کمتر از ۴۸ ساعت سیلی محکمی دریافت و میدان جنگ را با سرافکندگی ترک خواهد کرد.

وی “ارتش انقلابی” را ارتشی دانست که بر اساس اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی با رویکرد حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، خود را سازماندهی کرده است و تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح بویژه نیروی زمینی ارتش برای مقابله با انواع تهدیدهای محتمل دفاعی و دیگر توطئه های استکبار جهانی باید همچنان آماده باشند.

سرلشکر باقری با اشاره به راهبرد نظام سلطه و صهیونیسم در تولید و ترویج تفکر تکفیری در جوامع اسلامی ، گفت : استکبار جهانی با بررسی تفکر اسلامی در سال های اخیر در صدد برآمد تفکر تکفیری را توسعه دهد و عده ای از مسلمانان را با این تفکر باطل به جان یکدیگر انداخت و توان و انرژی بسیاری که می بایست در مقابله با رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی هزینه شود، از این طریق صرف شد.

وی افزود: تفکر تکفیری برای مقابله با تفکر وگفتمان انقلاب اسلامی شکل گرفته است و وجود تفکرات ضد انقلابی در کشور های دیگر همچون افغانستان نیز به دلیل علاقه استکبار به آن ها نبوده بلکه می خواهد از آن ها به عنوان بازوان اجرایی خود استفاده کند.

سرلشکر باقری واگذاری مسئولیت تأمین امنیت مرزهای مشترک کشور با افغانستان در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی را فرصتی برای نقش آفرینی های نوین نیروی زمینی محوری ارتش توصیف و خاطرنشان کرد: افغانستان کشوری است که دچار برخی از نگرانی‌ها و نا امنی‌هاست و ممکن است اتفاقاتی در مرز‌های مشترک به وجود‌ آید که با استقرار نیروی زمینی و ایجاد استحکامات و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد، ان‌شاءالله امن‌ترین مرز‌ها را در این منطقه داشته باشیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه با اشاره به تجارب مناسب ارتش در مقابله با تهدیدات و اهمیت بکارگیری آن در مأموریت های آینده، تصریح کرد: نسل امروز و فردای فرماندهان نیروی زمینی که برای آینده تربیت و آماده می شوند کار بسیار سخت و پیچیده ای را در پیش داشته و خدا را شاکریم که نیروی زمینی محوری ارتش با درک و فهمی عمیق به جایگاه مهم خود در عرصه تأمین امنیت کشور و مقابله با تهدیدات واقف است.

وی با تأکید بر اهمیت رویکرد تحولی و توسعه و تعمیق آن در نیروی زمینی ارتش ، یادآور شد : این موضوع نیازمند کار جهادی و انقلابی است و در روش های آموزش و نبرد باید تکیه بر خلاقیت و نوآوری داشت تا در میدان های مقابله و جدال با دشمن کمترین هزینه و تلفات به نیروهای خودی وارد شود .

سرلشکر باقری در پایان ارتقای مهارت و سطح دانش فرماندهان در سطوح راهبردی ، تاکتیکی و عملیاتی را امری مهم توصیف و بر لزوم برنامه ریزی هدفمند و متناسب با نیازهای روز در این عرصه تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *