آمادگی نزاجا برای مقابله با تهدیدات مدرن

یکی از طرح های جالب که توسط جهاد خودکفایی نزاجا رونمایی شده است، پروژه حیدر ۱ میباشد. ربات های کوچکی که در نمونه مسلح با یک قبضه از سری کلاش مجهز شده و می توانند در شرایط نبرد نزدیک و درگیری های پر خطر در فواصل نزدیک به کار آمده و برای درگیری با دشمن استفاده شوند. اما نکته اصلی در این پروژه ربات انتحاری نزاجا بود. یک اصطلاح معروف می گوید که در برخی از اوقات لازم است آتش را با آتش خاموش کرد. امروز هم نزاجا با یک انتحاری به جنگ انتحاری ها و البته زره پوش های دشمن خواهد رفت.

برای مقابله با تهدیدات انتحاری راه های فراوانی مثل استفاده از پهپادهای مسلح، تیم های مجهز به موشک های ضد زره، تفنگ های ضد مواد با کالیبر بالا و یا تله های ساخت شده توسط یگان های مهندسی و رزمی توصیه می شود. تمام این روشها در برابر تهدیدات مورد نظر تا حدی جوابگو هستند و البته حالا نزاجا یک لایه جدید از دفاع در این بخش را مشخص کرده است.

این نوع ربات ها را می توان در فواصل مشخص و البته در تعداد بالا در یک منطقه مستقر کرد و با رصد زودتر تهدید از آنها بر علیه خودرو یا خودروهای مورد نظر بهره برد. بر اساس اعلام نزاجا این ربات ها توان عملیات به صورت شبکه محور را دارند که به احتمال زیاد امکان اشتراک گذاری اطلاعات را نیز به آن ها می دهد. این مسئله دید بسیار وسیع و آزادی عمل بالایی را به این یگان رباتی خواهد داد. این خودروها در زیر هدف منفجر می شوند یعنی جایی که در اکثر اوقات خبری از پوشش های زرهی نیست و انفجار آسیب شدیدی را به هدف وارد می کند. حتی اگر خودروی مورد نظر منفجر نشود مشخصا از کار خواهد افتاد و به نیروهای خودی زمان کافی برای مقابله را می دهد.

البته این ربات انتحاری نزاجا صرفا برای مقابله با خودروهای انتحاری نیست و می توان از آن برای مقابله با طیف بسیار وسیعی از تهدیدات زرهی معمول، دسته های نیروهای پیاده و سنگرهای دشمن نیز استفاده کرد. حتی از این سیستم می توان برای تعبیه کردن تله های متحرک انفجاری برای ستون های زرهی دشمن در نقاط مختلف نیز بهره برد. مسئله انفجار از زیر پاشنه آشیل بسیار از زره پوش ها در دنیا به حساب می آید. در صورت وجود زره های V شکل در بخش پایینی نیز می توان از خرج های گود در این ربات های انتحاری بهره برد. خرج گود به شکل یک پرتابه با سرعت بالا عمل کرده و نفوذ تضمین شده ای را به درون زره پوش دشمن به انجام می رساند.

لذا آنچه از دستاوردهای به نمایش درآمده توسط نزاجا برمی آید این مسئله است که نیروی زمینی ارتش در حال ورود شدن به فاز و توانمندی جدید برای مقابله با شکل جدیدی از تهدیدات است که حالا، نیازهای انسانی، تاکتیکی و تجهیزاتی آن در یگانها و سرپنجه های این نیرو تعبیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *